Zde je ke stažení pozvánka na rybářské závody v Želí, které se konají v sobotu 13.května 2017.

Ke stažení
Download this file (748_SKMBT_C45017050409480.pdf)748_SKMBT_C45017050409480.pdf[ ]155 kB

Staročeské máje

Mezi oblíbené květnové tradiční akce patří staročeské kácení máje. Mládež z Libčan, Hvozdnic a okolí připraví večer 30. dubna k domům dívek břízky ozdobené mašlemi.  

V měsíci květnu, o víkendu, postaví všichni společně velkou máj, kterou je potřeba celou noc bedlivě hlídat. Následující den se všichni převléknou do krojů a chlapci s průvodem vedeným kapelou  Májovanka  a družbou navštěvují domy, z nichž děvčata vyvádějí. Poté se skácí velká máj, která se v závěru vydraží. Celá slavnost se zakončí večerní zábavou.

Máje jsou velmi oblíbenou tradicí především mezi mladými, tato slavnost v Libčanech trvá s malými přestávkami bezmála padesát let. 

 

Česenkovy Libčany

V roce 2011 vznikla v naší obci další velice pěkná tradice.  Na počest libčanského kapelníka, pana Aloise Česenka, se ve druhé polovině června pořádá přehlídka dechové hudby. Akce se těší velké oblibě. Pro pořadatele je i milým zjištěním, že toto festivalové odpoledne plné tónů od dechových kapel (samozřejmě i libčanské Májovanky), nenavštěvují pouze starší občané, ale své zastoupení tu mají i mladší generace, včetně dětí. Program doplňují i místní mažoretky, které k dechové hudbě neodmyslitelně patří.

 

Pouť v Libčanech

Pouť v Libčanech se slaví podle svátku zasvěcení kostela. V Libčanech je kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, což je 15. srpna – dle církevního kalendáře. V Libčanech dle dávné tradice se pouť slaví v neděli , která je blíž datu 15. srpna. Kupříkladu v roce 2013 bylo 15. 8. ve čtvrtek, pouť jsme tedy slavili v neděli 18. 8.. Pokud připadne tento svátek na středu, je pak na dohodě administrátora farnosti s farníky, příp. s vedením obce, ke které neděli se přikloní.

Dnes bohužel církevní charakter téměř vymizel, ale přesto si místní obyvatelé pouť připomínají především akcemi pro děti. Na hřišti se pro nejmenší připravují netradiční soutěže, loutkové divadlo, popřípadě mezi děti zavítá kouzelník. Večer je ve znamení taneční zábavy pro dospělé.

Na pouti se podávají i tradiční  libčanské  koláče, o které je velký zájem.

 

Posvícení

V případě posvícení seslaví datum, kdy byl kostel posvěcen (pokud je toto datum známo). V Libčanech je kostel velmi starý a o datu jeho posvěcení není záznam.  Posvícení (posvěcení) se slaví kolem svátku sv. Václava a to vždy v neděli před svátkem sv. Václava. Kupříkladu v roce 2013 bylo sv. Václava v sobotu, ale neděle před tímto svátkem je 22. 9. takže posvícení se slavilo tuto neděli před sv. Václavem.

V roce 2OO9 Obec Libčany připravila při této příležitosti setkání všech rodáků a přátel obce Libčany, další takové setkání proběhlo v září 2014.

  

O Cenu Matěje Kopeckého

Obrozeneckého loutkáře Matěje Kopeckého, narozeného v katastru naší obce, si připomínáme pravidelně v listopadu, kdy je připravena loutkářská přehlídka. Hrají zde amatérské loutkářské soubory, kterých do Libčan již přijelo opravdu mnoho. Jejich představení pozorně sledují děti. Ty také rozhodují o vítězi. První soubor získá putovní cenu „kašpárka“. Soutěž se těší velké oblibě a dětem je zpříjemněn podzimní čas pohádkami, které v dnešní době bývají stále vzácnější. V roce 2013 přehlídka oslavila již čtyřicáté jubileum.

 

V roce 2009 bylo v Libčanech rozhodnuto v prostoru rybníka Brigádník místo revitalizace okolí rybníka vybudovat naučnou stezku „Život ve vodě a v lese“. Realizace projektu, který navrhla ing. J. Raková, byla uskutečněna především na náklady obce Libčany (mimo finanční dotaci na vypracování projektu a příspěvku Lesů ČR) a asi by nevznikla, nebýt obětavé práce zejména Mysliveckého sdružení Libčanská dubina a členů rybářského sdružení. Celkové náklady činily bez mála 1 mil. Kč, z toho obec zafinancovala z vlastích zdrojů cca 800 tis. Kč.naucna_stezka

Zároveň se stezkou byla upravena i odpočinková klidová zóna nejen pro naše občany a školní děti, ale i pro návštěvníky obce, pěší či cyklisty.

V soutěži obcí o vesnici roku v roce 2010 obdržela Cenu hejtmana královéhradeckého kraje s finanční odměnou 30 tisíc korun.

V roce 2011 byla stezka rozšířena o dva krásné vyřezávané úly kláty, které byly osazeny včelami. Rybářům zase sekunduje vyřezávaný vodník. V roce 2012 bylo vybudováno ohniště. Společnost Fitline, která sídlí v Libčanech a  zabývá se zdravým životním stylem, doplnila stezku tabulemi, týkajícími se zdraví a nainstalovala diskgolf.ul_1

Dosazují se poslední stromky.

Stezka je využívána nejen pro odpočinek a zábavu, ale hlavně pro poučení. Návštěvníci se na informačních tabulích dovědí, kdo v lese a ve vodě žije, co tam roste a dokonce zjistí, že voda, pramenící tady v lese, doteče Labem až do moře.

Rádi ji navštěvují nejen rodiče s dětmi, ale i školní výpravy. Naposledy uspořádala v květnu letošního roku MAS Hradecký venkov již podruhé exkurzi po stezce pro děti mateřských a základních škol prvního stupně na téma „Včely a příroda“. Účastnilo se jí 270 dětí a byly nadšené.naucna_stezka_2

Kdo jste stezku ještě neviděl, určitě se po ní běžte projít, stojí to opravdu za to.

Sbor dobrovolných hasičů Libčany

Historie dobrovolných hasičů v Libčanech se začíná psát v roce 1897. V obecní kronice je uvedena krátká zpráva: „Zřízen sbor hasičský. V této době bylo požárů čís. 22, 46, 40, 36, 16, 19, 68. Pátralo se po příčině požárů i zatčen domnělý viník, ale přímých důkazů nebylo.“

Při listování kronikou se také dozvíme, že od roku 1921 dlouhých pět let probíhalo vyjednávání s velkostatkářem Harrachem, než se obci podařilo získat kupní právo na kůlny, ve kterých byla a doposud je hasičská zbrojnice. A také že v roce 1925 koupila  obec novou hasičskou stříkačku. Všichni, kteří se v letech minulých i současných přidali k dobrovolným hasičům v naší obci, vždy poctivě a s nadšením cvičili a připravovali se pro případ požárů. I na počátku minulého století byla pořádána cvičení, podobná dnešním soutěžím mezi hasičskými sbory.

Z roku 1932 je v obecní kronice také první zmínka o ocenění našich hasičů: „Svaz dobrovolného hasičstva československého, Technická komise hasičské župy Rychterovy č.88, v souhlase se župním výborem usnesla se přiděliti cvičícímu členstvu sboru v Libčanech za vzorné cvičení se žebříky při župním sjezdu v Dobřenicích „Pochvalný diplom“. Podepsáni vl.r. Josef Halík (jednatel župy), František Beneš (předseda tech.komise) a Ludvík Rychtera (starosta župy).“

Činnost dobrovolných hasičů v obci se od počátku vzniku nesoustředila pouze na cvičení hasičských dovedností.  Členové pomáhali a dodnes pomáhají při různých příležitostech v obci, ať je to pomoc při úklidu obce nebo při pořádání kulturních akcí.  Asi od roku 1930 je pravidelně každoročně pořádán hasičský ples a v novodobější historii také maškarní bál pro děti. Pravidelné jsou soutěže hasičských sborů našeho okrsku, které nejen pořádáme, ale hlavně se účastníme, ať už s výbornými, lepšími či horšími výsledky.

Rok 1997 znamenal sté výročí založení SDH Libčany. Za finanční pomoci obecního úřadu jsme v tomto roce vlastními silami zrekonstruovali kůlny – hasičskou zbrojnici. A narozeniny jsme slavili jak jinak než kláním hasičských sborů.

Podařilo se nám rozšířit členskou základnu o družstvo nejmladších, tedy dětí do 15 let a následně o družstvo žen. S družstvem mladých hasičů jsme se několik let účastnili soutěže Plamen a ve spolupráci s obecním úřadem a klubem vesnické mládeže Pampeliška jsme se pustili do pořádání Regionální přehlídky sborů dobrovolných mladých hasičů, které se zúčastnila družstva mladých hasičů z různých míst České republiky. Ti nejmladší sice už dávno dospěli, ale rádi dál reprezentují náš hasičský sbor.

V současné době se v duchu tradice snažíme získávat nové mladé členy, kteří by jednou převzali tu pomyslnou štafetu po nás.

PosZveme Vás na návštěvu posilovny v Libčanech, která se nachází v objektu tělocvičny ZŠ Libčany. Fotografie posilovny včetně map najdete zde

 

 

 

Otevírací doba:

Po: 18.00 - 20.30

Út: zavřeno

St: 18.00 - 20.30

Čt: zavřeno

Pá: 18.00 - 20.30

So: zavřeno

Ne: zavřeno, resp. dle domluvy.

Jednorázové vstupné: 40 Kč, pernamentka 11 vstupů: 400 Kč, měsíční pernamentka: 480 Kč.

Zodpovědná osoba: Martin Macek, tel. 728 889 596.